شركت مهندسي فن‌گسترپارس به طور رسمي در تاريخ 28 اردیبهشت ماه در سال 1382 در اداره‌ي ثبت شركت‌ها و مؤسسات غير‌تجاري تهران تحت شماره ثبت 202828 به ‌عنوان يك پیمانکار اجرای پروژه‌های صنعتی به روش طرح و ساخت (EPC Contractor) عمدتاً برای انجام فعالیت‌های مدیریتی، مهندسی و اجرایی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، فولاد، سیمان، حمل و نقل، صنایع دریایی و سایر صنایع ثبت و کار خود را آغاز نمود.

از آن جا که صنایع بزرگ و صاحب تکنولوژی و زیر بنایی با بودجه‌های عمومی (دولتی) ساخته شده است و تجربه صنایع صاحب تکنولوژی در دولت باقی مانده است. با توجه به عملیاتی شدن اصل 44 و لزوم ایجاد صنایع بزرگ و صاحب تکنولوژی به دست بخش خصوصی خلاء بسته بندی طرح، مدیریت بر تأمین منابع مالی و تجهیزات، ساخت و راه‌اندازی و مدیریت بر آن از محدودیت‌های اجرای اصل 44 قلمداد می‌گردد.

شرکت مهندسی فن‌گستر‌پارس به عنوان یک مجموعه مدیریتی و مهندسی به صورت یک مخزن فکری، مطالعات مربوط به انتقال فن‌آوری‌ها و توسعه مطلوب صنایع را دنبال می‌کند.در پیوند با پروژه‌های صنعتی و معدنی، این شرکت به صورت EPCMF فعالیت و در قالب پروژه‌های EPC با بهره‌گیری از شرکت‌های مهندسان مشاور و پیمانکاری به صورت کنسرسیوم با انجام فرایندهای مهندسی، تأمین تجهیزات، بازرسی فنی، عملیات ساختمان و نصب و آموزش و راه‌اندازی به ایجاد ارزش برای مشتریان خود کمک می‌کند.

شرکت مهندسی فن‌گستر‌پارس در تاریخ 21 بهمن ماه 1385 موفق به کسب گواهینامه صلاحیت اجرایی پروژه‌های صنعتی به روش طرح و ساخت از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور پایه 2 رشته صنایع فلزی و کانی‌های غیر فلزی گردید و در تاريخ 18 ارديبهشت ماه 1390 به عضويت كانون مشاوران اعتباري و سرمايه گذاري بانكي در آمد.

همچنین شرکت مهندسی فن‌گسترپارس در تاریخ 26 دی ماه 1391 موفق به کسب رتبه C در حوزه فعالیت‌های صنعتی و معدنی، در رتبه‌بندی شرکت‌های مهندسی، تدارک و ساخت سازمان مدیریت صنعتی گردید.

ظرفیت‌های کاری:
ظرفیت كاری بالفعل: 80،000 نفر ساعت در سال (کار مدیریتی).
ظرفیت كاری بالقوه: 1،200،000 نفر ساعت در سال (کار مدیریتی).
ظرفیت کاری بالقوه با همکاران: 2،400،000 نفر ساعت در سال (کار مدیریت، طراحی و تدارکات با همکاری کنسرسیوم پیشگام).